EMS FITNESS

Teknoloji sporla birleşiyor

Bununla birlikte teknolojide çareler bu konuda da tükenmiyor. Çalışma hayatımızı dönüştüren teknoloji beraberinde getirdiği dezavantajları ortadan kaldırma adına farklı çözümler sunuyor. Bu çözümler arasında, spor ve teknolojiyi bir araya getirerek yeni nesil bir antrenman deneyimi vadeden EMS (Electro Muscle Stimulation) yani elektrikli kas stimülasyonu teknolojisi son dönemde çok popüler. Elektrik akımlarıyla kasları uyarma prensibine dayanan bu teknoloji aslında vücudumuzun çalışma prensibini birebir kopyalıyor. Normalde kas aktivasyonlarımız beynimizin gönderdiği sinyalle sağlanıyor malum. EMS teknolojisi ise kaslara gönderilen akım ile istemsiz olarak çok daha güçlü bir kasılmanın gerçekleşmesini sağlıyor. Bu teknoloji sporla birleşince kısa sürede çok iyi sonuçlar alabileceğiniz bir antrenman deneyimi ortaya çıkıyor.

EMS teknolojisi nedir?

EMS (Electro Muscle Stimulation) yaklaşık 70 yıldır fizik tedavi ve rehabilitasyon amaçlı olarak kullanılan bir teknoloji. Basit bir anlatımla EMS: beyinden kaslara gelen uyarıların birebir kopyalanarak, kaslara dışarıdan verilmesi ve böylece kasların maksimum seviyede uyarılarak aktive edilmesini sağlayan bir uygulama.

Bu teknolojiyi antrenmanda uygulamak için gerekli teknolojik ekipmanlar neler?
Alman Visionbody teknolojisi ilk defa kuru ve kablosus EMS altyapısını kullanarak sadece rehabilitasyon değil, çok ileri seviye bir antrenman etkisi sağlayabilmiş ilk teknoloji. Visionbody ile yapılan EMS antrenmanları sırasında kullanıcıya elektrotlardan oluşan kıyafet giydiriliyor ve uzman eğitmenler eşliğinde kişinin ihtiyaç, fiziksel kapasite ve performansına uygun olarak antrenman şiddeti belirleniyor.

Teknolojinin odağında olduğu bu yeni nesil spor deneyiminin sunduğu en önemli artılar neler?
Visionbody tüm vücut antrenman teknolojisinin en önemli faydası tamamen kişiye özel olarak ve hiçbir sakatlık riski yaşamadan kasların maksimum seviyede aktive edilebilmesi. Bu sayede ister 15-16 yaşında bir ergen isterse de 80-85 yaşında ileri bir yaşlı kişiyle rahatlıkla antrenman yapılabiliyor. Visionbody tüm vücut teknolojisi; sıkılaşma, yağ yakımı, kas yoğunluğu artışı ve bedenen incelme gibi fiziksel değişim etkilerinin yanında, her türlü kas güçsüzlüğüne bağlı bel-sırt ağrısı, postür bozuklukları, omurga eğriliği ve her türlü eklem problemleri ile diyabet, obezite, iç organ yağlanması ve metabolizma bozuklukları gibi ciddi rahatsızlıklarda da tedaviyi destekleyen en önemli araçlardan biri olarak kullanılılıyor. Ayrıca yine dünyada ve Türkiye’de pek çok elit atlet patlayıcı güç, dayanıklılık, hız, maksimal güç gibi tüm performans kriterlerinde artış amaçlı olarak Visionbody teknolojisini kullanıyorlar.

Profesyonel sporcular ve amatör kullanıcılar açısından EMS’nin antrenman uygulamaları nasıl değişkenlik gösteriyor?
EMS antrenmanları herkes için 25 dakika olarak planlanıyor. Kişinin atletik performansı, antrenman geçmişi ve fiziksel kapasitesine bakılarak antrenman programının şiddeti ve içeriği uzman eğitmenler tarafından oluşturuluyor. Basit bir anlatımla: EMS antrenmanları neredeyse kullanıcıyı hiç hareket ettirmeden yapılabildiği gibi, bir tenis oyuncusu elinde raketle ve tenis oynarken bile gerçekleştirilebiliyor.

EMS’nin spor dışında kullanım alanları neler? Dünyadaki yaygınlığı nedir?
EMS bugün pek çok ülkede ve öncelikle Almanya’da fizik tedavi ve rehabilitasyon, obezite rehabilitasyonu, geriatri (yaşlılarla antrenman), iç organ yağlanması, diyabet ve metabolizmaya bağlı rahatsızlıkların tedavisi ile birlikte sıkılaşma, yağ yakımı, selülit tedavisi ve bedenen incelme gibi fiziksel değişim amaçlı olarak kullanılıyor.